BAĞ-KUR’lular için prim gün şartına yeni düzenleme! Prim gün şartı esnetilecek mi? Bakan Bilgin’den açıklama

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret ederek ATO üyelerinin de aralarında bulunduğu BAĞ-KUR’lu işverenlerin emekliliği için gerekli 9 bin prim gün sayısının düşürülmesini talep etti. ATO, “ATO Başkanı Baran’ın talebine olumlu karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, konuyla ilgili olarak çalışma içinde olduklarını söyledi” açıklamasını yaptı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret etti. Ziyarete; ATO Başkanı Gürsel Baran’ın yanı sıra ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akça ve Meclis Üyesi Kenan Bayram da katıldı.

ATO’dan yapılan açıklamaya göre; ziyarette iş dünyasının gündeminde olan konu ve sorunlar hakkında bilgi veren ATO Başkanı Baran, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şemsiyesi altında olan 4A ve 4B arasında emeklilik için prim ödeme gün sayısı açısından farklılıklar olduğuna dikkat çekerek, ATO üyelerinin de aralarında bulunduğu BAĞ-KUR’lu işverenlerin emekliliği için gerekli olan 9 bin prim gün sayısının düşürülmesini istedi.

SGK kapsamında 4A olarak tanımlanan işçi, 4C olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısının 7 bin 200 gün olduğunu, 4B olarak tanımlanan eski tabirle BAĞ-KUR’lular yani işverenler için ise bu sürenin 9 bin gün olarak uygulandığını hatırlatan Baran, “Ülkemizde vergi vererek, istihdam sağlayarak, işyeri açarak, katma değer yaratarak ekonomiye katkı sağlayan aralarında Ankara Ticaret Odamızın üyelerinin de bulunduğu işverenlere uygulanan prim ödeme gün süresinin düşürülmesini talep ediyoruz” dedi.

BAKAN BİLGİN: ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ

Açıklamada, “ATO Başkanı Baran’ın talebine olumlu karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, konuyla ilgili olarak çalışma içinde olduklarını söyledi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir