Bakan Kirişci’den önemli açıklamalar

Bakan Kirişci’nin açıklamaları şöyle:

Hububatta önceki yıla göre yüzde 8’lik artış beklentimiz var. Üretici lehine alınan karar var. Regülasyon kurulumuz TMO. TMO’nun depolarını boşaltması ve yeni alımlara kendini hazırlaması gerekiyor. İçeriden alımın gerçekleşmesi bekleniyor. Üreticinin korunması da var. Geçtiğimiz yıl da aynısını yaptık.

TMO bizim merkez bankamız. Et Süt Kurumu, hayvansal için , Türk Şeker var, Çaykur’umuz var. Hiç olmadığı kadar regülasyon kurumlarımız devrede oldu, olmaya devam edilecek.

Çalışma yaptık, son ana kadar muhafaza etmekte yarar var. Hasat faaliyeti başlamadı. Hasat başladığında üreticinin kazanması bizim için esas.

Hayvansal üretim kısmında telef olması oldukça düşük. Bitkisel üretimde problem yok. Sonbaharda üretimi yapılanlar depremden etkilenmedi. Verilen destekler ve desteklerin öne alınması 13,8 milyar destek zamanından önce verildi. Mazot ve gübre desteğini aynileştirmiştik. Nakdi olarak bunları ödedik. Yem desteği verdik. Bizim tarımsal desteklerimiz 57,6 milyar liraya gelmiş oldu. 32 milyardan fazlasını vermiş olduk. Böyle bir uygulamayla üreticinin üretmeye devam etmesi, bu üretimi yaparken yaşadığı aksaklıkları telafi edilmesi adına zamanında adımlar atıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir