İki ay içinde hasarlar ödenir

Sigortacılar, deprem bölgesindeki hasarları iki ay içinde ödeyecek. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu ve DASK İşletmecisi Türk Reasürans Genel Müdürü aynı zamanda DASK Genel Müdürü Selva Eren, ziyaret ettikleri Hatay’da açıklamalar yaptı. Eroğlu, deprem bölgesinde toplam 5.3 milyon sigorta poliçesi bulunduğunu, bunun 4 milyonunun hayat, diğerlerinin de kasko, konut, sanayi sigortalarından oluştuğunu ifade ederek, toplam verilen sigorta teminatının da 1.6 trilyon TL olduğunu açıkladı.

36 MİLYAR TL AYRILDI

Akif Eroğlu, deprem bölgesinde toplam oluşan sigortalı hasarın ise 76 milyar TL olduğunu kaydederek, “Sektör, ödenecek hasar için 36 milyar TL’lik karşılık ayırdı. Bunun 1.5 milyar TL’si kasko hasarı, 30 milyar TL’si de başta konut olmak üzere sanayi, ticari ve hayat sigortalarından oluşuyor. Bugüne kadar da şirketler 1 milyar TL hasar ödemesi yaptı. Ticari sigortalar hariç, konut, kasko gibi bireysel sigortalarda iki ay içinde tüm hasarları ödemeyi hedefliyoruz. Toplam 76 milyar TL’lik hasar var diyoruz ama bunun 3 milyar TL’sini sektör ödeyecek, kalanı reasürans anlaşmaları nedeniyle reasürans şirketleri tarafından ödenecek.”

EKSİK BEYAN SORUNU

Selva Eren, deprem bölgesinde DASK sigortalılık oranının yüzde 50’lerde olduğunu, bugüne kadar da 347 bin konuttan hasar ihbarı aldıklarını, bunun 283 bininin hafif hasarlı, 15 bininin yıkılmış binalardan oluştuğunu, yıkılmış binaların yüzde 80’inin de hasarını ödediklerini açıkladı. Eren, “Bugüne kadar ödediğimiz hasar tutarı 3 milyar TL’yi buldu. Orta hasarlı binalara yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Bize gelen 347 bin hasar ihbarının büyük kısmı hafif hasarlı konutlardan oluşuyor. Bizim amacımız da hafif hasarlı konutların ödemelerini hemen yaparak, vatandaşlara destek olmak. İki ay içinde de tüm hasarları ödemeyi planlıyoruz” dedi.

Hasar ödemelerinde yaşanan sorunlara da değinen Eren, bunların arasında en önemlisinin eksik beyan olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Vatandaş, 100 metrekare olan evini 50 metrekare olarak bildiriyor ya da acenteye 100, 200 liralık DASK poliçesi yap diyor. 150 lira daha az prim ödüyor ama 150 bin lira da eksik tazminat alıyor. Baktık, bu şekilde 10 metrekare, 20 metrekare poliçeler var. Biz de tazminatı buna göre ödüyoruz.” 

DASK 72 SAATTE ÖDEME KARARI ALDI

SELVA Eren, DASK olarak yeni bir uygulama daha başlatacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta avans ödemesi başlatmıştık. Şimdi de az hasarlı olan sigortalılarımız için yeni bir uygulama başlatıyoruz. Web sitemiz üzerinden bize konutlarının, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hasar tespit listelerinde az hasarlı olduğunu gösteren raporu, güncel tapu belgesini ve kimlik belgesini gönderen sigortalılarımıza, başvurularını takip eden 72 saat içinde hasar ödemelerini gerçekleştireceğiz. Çünkü bize gelen 347 bin hasar dosyasının 200 binden fazlası az hasarlı konutlardan.”

BÖLGEDE SİGORTALILIK ORANI ÇOK DÜŞÜK

MEHMET Akif Eroğlu, deprem bölgesinde sigortalılık oranının düşüklüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sektörün hasar ödeme kapasitesinde ve hızında hiçbir sorun yok. En temel sorun sigortalılık oranının düşük olması. Deprem bölgesinde DASK’ı dışarıda tuttuğumuzda sigortalılık oranı sadece yüzde 3. Bundan sonraki süreçte sigorta sektörünün tüm paydaşları ile birlikte devrim niteliğinde düzenlemeler yapmamız gerekiyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir