İstanbul’da dehşet: Arkadaşlarını bıçaklayıp, ormanda yaktılar

İmam nikâhıyla bir süre birlikte yaşayan işitme ve konuşma engelli Umut Çamur (26) ve Dilber Budak (24), kendileri gibi engelli olan Abdulkadir Ergeni’yi (25) ormanlık alanda öldürdü. Ergeni, henüz can vermemişken bedeni ateşe verildi. Bu esnada orman alev aldı. Dumanlar yükselince olay yerine gelen itfaiye cesedi gördü. Kameralara yakalanan ikili tutuklandı. Yargılandıkları davada da karar çıktı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, birbirlerini, yaşadıkları mahalle ve gittikleri işitme engelliler okulundan tanıyan üç arkadaşın ‘cinayetle’ biten buluşmasına dair açılan dava sonuçlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya göre üç arkadaş 10 Ağustos 2019 günü buluştu. Üç kişi, anılan gün saat 17.00 gibi, orman bulunan Pendik Kurna Köyü tarafına gitti.

Ölümcül darbe boğazına geldi

Üçlü bir süre sohbet etti. Ancak, dakikalar sonra ormanlık alanda sesler yükseldi. Umut Çamur ile Abdulkadir Ergeni sert bir biçimde tartışmaya başladı. Bu esnada Çamur, bıçağıyla Ergeni’yi çeşitli yerlerinden bıçakladı. Ergeni’ye yönelik ölümcül darbe ise, boğazına yönelen bıçak darbesi oldu.Cesetten kurtulmak istediler. Ergeni kanlar içinde yer yığıldı. Bu esnada dikkat çeken bir hareketlilik daha oldu. Gerekçeli karara göre, Ergeni’nin yerde yatan bedeni Çamur ve Budak tarafından, biraz daha kuytu bir noktaya doğru sürüklendi. İkili Ergeni’nin giysilerini çıkardı. Çıkarılan giysiler ile çevrede toplanan ağaç parçaları Ergeni’nin bedeninin üzerine konuldu. Çakmak ateşlendi; giysi ve ağaçlarla birlikte beden tutuştu.

Rapor: Yakılmadan önce hayattaydı

Dosyaya giren Adli Tıp Kurumu raporu ise, çarpıcı bir ayrıntıyı ortaya koydu. Rapora göre, Ergeni daha sağken bedeni ateşe verilmişti. Dehşet verici anlardan sonra ikili panikledi ve uzaklaşmaya başladı. İkilinin, ormanlık alandan saat 20.20 gibi birlikte çıktığı kameralara yansıdı.

Ceset yanında ağaçlar tutuştu

Bu esnada dikkat çeken bir durum daha oluştu. Ergeni’nin yanan bedeni ağaçları da yaktı. Dumanlar yükselmeye başlayınca çevreden de görüldü. Olay yerine itfaiye geldi. Ekipler yangını söndürdü. Bu esnada üzerinde duman tüten bir cisim dikkat çekti. Yakına gelindiğinde ise durum anlaşıldı.

İkisi de kamera kaydına girmiş

İtfaiyenin, ‘ormanda yanmış ceset var’ ihbarı üzerine Jandarma bölgeye geldi. Kamera kayıtlarına bakıldı. İki şüphelinin görüntülerine ulaşıldı. Ekipler ilk olarak Umut Çamur’un Sultanbeyli’deki evine gitti. Çamur’un verdiği bilgi üzerine, olaydan sonra Adana’ya kaçan Budak’ın da izine ulaşıldı.

İkili birbirlerini suçladı

Gözaltına alınan ikili ise birbirlerini suçladı. Budak özetle “Umut, Abdulkadir ile cinsel ilişkiye girmemi istedi. Ben ise kabul etmedim. Ben kabul etmeyince Abdulkadir, Umut’a verdiği parayı istedi. Aralarında tartışma çıktı. Umut, Abdulkadir’i bıçaklayarak öldürdü” dedi. Çamur ise, “Hep birlikte ormana gittik. Onlar kendi aralarında konuştu. Nereye gittiklerini sorduğumda ‘sen gelme’ dediler. Aradan baya zaman geçti. Ben sonra dumanları gördüm. Abdulkadir’i, Dilber öldürdü” dedi.İki ayrı suçtan ceza verildi
Yapılan yargılama sonrası mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Çamur’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Budak’a ise, olay tarihinde yaşı 21’den küçük olduğu için 21 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Her iki sanığa ‘yağma’ suçundan ise 11’er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, iki sanığa, orman yakma suçundan ise beraat kararı verdi. Geçen günlerde verilen kararı taraflar İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir