Hakkari’de yerli çoban bulamayan besici İran’dan çoban getirdi

DHA

Kış mevsiminin çetin geçtiği ve kar kalınlığının yer yer bir metreye ulaştığı Hakkari’nin ilçesindeki besiciler, çalışacak çoban bulmakta zorlanıyor.

Besiciler Türkiye’de çoban bulamayınca komşu illere açıldı.

İran’dan çoban getirdi

Yerli çoban bulamayan Dilimli köyündeki besici Medeni Dursun da İran’ın Urmiye kentinde yaşayan Emrah Velizade ile görüşerek kış ayları için aylık 15 bin TL karşılığında anlaştı.

Ülkesinde kış aylarında iş olmadığı için teklifi kabul edip, ilçeye gelen Velizade, köyde Dursun’un ahırındaki 120 küçükbaş hayvana 6 ay boyunca bakacak.

Kış şartları çok ağır geçiyor

Emrah Velizade, 3 aydır Yüksekova’nın köyündeki küçükbaş hayvanlara çobanlık yaptığını belirterek, “2 çocuk babasıyım. Çocuklarımın giderlerini çobanlık yaparak kazanıyorum. Her gün hayvanlara su, yem ve ot veriyorum. Ahırın yakınında bana verilen evde kalıyorum.

Bu evde televizyonum ve internetim de var. Akşamları çocuklarımla görüşüp, hasret gideriyorum. Burada kış şartları çok ağır geçiyor. Kısa süre sonra hayvanlar doğumlarını yapacak, yeni kuzular dünyaya gelecek. Yaz mevsiminde de burada yaylalarda çobanlık yapmayı düşünüyorum.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir