Turkcell’den veri güvenliği endişelerine karşı BiP kullanma çağrısı

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de tutulmasının ülkenin milli güvenliği ve geleceği açısından önemli olduğunu belirterek, yerli mesajlaşma uygulaması BiP’in aktif kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını ve uygulamanın daha fazla kişi tarafından kullanılmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MİT’in 97. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri’nde yaptığı konuşmada, “yabancı mesajlaşma uygulamalarının bilgi güvenliği açısından ciddi bir zafiyet oluşturduğuna” ilişkin açıklamaları, yerli mesajlaşma uygulaması BiP’i yeniden gündeme getirdi.

Turkcell Genel Müdürü Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turkcell’in 2013 yılında kullanıma sunduğu BiP’in 10 yılı aşkın süredir vatandaşların hizmetinde olduğunu anlattı.

“BİP’İ ‘TÜRKİYE’NİN VERİSİ TÜRKİYE’DE KALACAK’ DEDİĞİMİZ İÇİM KURDUK”

Ali Taha Koç, veri güvenliği açısından BiP’in önemine işaret ederek, “BiP şu anda 192 farklı ülkede kullanılıyor. Biz BiP’i Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak dediğimiz için kurduk.” dedi.

Koç, veri mahremiyetinin kendileri için çok değerli olduğunun altını çizerek, “Vatandaşlarımızın verilerini veri güvenliği anlamında Türkiye’de tutmamız hem milli güvenlik hem de geleceğimiz için çok değerli. Bu bağlamda baktığımız zaman BiP’in vatandaşlarımız tarafından daha fazla kullanılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Turkcell olarak kullanıcı deneyimini artırabilmek için çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Koç, BiP’i kullanıcılara anlık mesajlaşma uygulamalarındaki en iyi deneyimi sağlayacak bir uygulama haline getireceklerini aktardı.

BİP, UÇTAN UCA ŞİFRELEMEYLE GÜVENLİ BİR MESAJLAŞMA SAĞLIYOR

Turkcell Genel Müdürü Koç, şu ana kadar 100 milyonun üzerinde indirilme gerçekleştirildiğini belirterek, “Aktif kullanıcı sayısı günbegün artıyor ama biz 85 milyon vatandaşımızın hepsinin BiP kullanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BiP’in özelliklerinden de bahseden Koç, uygulamanın uçtan uça şifreleme sağlayarak güvenli bir mesajlaşma imkanı sunduğunu anlattı.

Koç, Bip’in anlık mesajlaşma uygulamaları arasında bir çok yenilikçi özelliğin olduğunu kaydederek, Acil Durum Butonu ile acil bir durumda konum bilgisiyle birlikte mesaj atılabildiğini, aynı zamanda uygulamayla yüksek kaliteli görüntülerin BiP aracılığıyla sıkıştırılmadan gönderilebildiğini aktardı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir